Adem ve Havva'nın Hikayesi

İnsan doğa kanunları gereği  yaratılıştan çift olarak yaratılmıştır.

Adem ile Havva, erkek ve kadındır..

ve ancak ikisi ortak amaçla kenetlenip bir arada bulunabilirse insan adını alır. 

Birbirini hayat içnde bulan kadın ve erkek birbirlerine benzerlikleri ölçüsünde seçimlerini yaparlar buna formlar kanunu denmektedir. Herkes kendisine benzeyen yada yakın olan yada aynı amacı paylaşan kişilere yakınlık hisseder. 

Onları hep yakınında hissetmek ister ve bundan mutluluk(haz) duyar.

Ve birbirine aşık olan çift öpüşür,kucaklaşır,beraber güler,eğlenir, keyifli zaman geçirir,sinemaya v.b yerlere gider. Kısacası birarada olmaktan alınan haz bizim sevgi-aşk diye adlandırdığımız duygulanım halidir. (ve aslında  içinde yaşayıp algıladığımız bu dünyada gerçekte aşk-sevgi olmadığını daha sonra açıklayacağız.) Daha sonraki safhada hayatlarını birbirleriyle geçirmek istediklerine karar verir ve evlenir aynı evi paylaşırlar. Çocukları dünyaya gelir. Artık onlar Cennet bahçesindedir (Aden).

Buraya kadar herşey normal hatta gerçek olamayacak kadar güzel gözüken bir hikaye. Derken Ego çıka gelir. bir arada olmaktan mutlu olan çiftler arasına kendini düşünme , kendi çıkarını gözetme hissi girer. Kadın ve erkek bütün olarak kendini mutlu hissederken aniden kendi çıkarlarını dile getirip bunu kavgasını yapmaya başlar. Sürekli "ben,benim isteklerim, benim ihtiyaçlarım,benim mutluluğum v.b" sözler telaffuz edilmeye başlanır. işte bu Ego dediğimiz kavram "Adem ile Havva" hikayesinde "Yılan" diye bildiğimiz unsurdur. 

Kavgalar başlar.Karşı cinsi kendisine benzetmeye çalışır.Karşı tarafa üstün gelme,avantaj sağlama gibi dürtüler hissetmeye başlar. Tüm bunlar özümüzde olan Ego nun açığa çıkmasıdır.

Ego baş göstermeye başladığında artık birarada bullunmaktan haz almayan iki ayrı insandan sözetmeye başlarız. Herkes kendi çıkarını düşünerek farklı yönlere hareket etmek ister. Yanyana durmaktan keyif almamakla birlikte zorunluluktan dolayı birarada durma hissi kendini nefes alamıyormuş gibi hissettirmeye başlar.

Kişileri bir arada tutan güç kendisini bütün hissetme , eksikliği tamamlama arayışıdır. Doğasından çift olarak yaratılan insan aynı amaçla birarada bulunması gereken eşini bulmadıkça huzursuzluk-eksiklik hisseder.Bu bizim ruh eşi diye adlandırdığımız durumdur. Ruh eşimizi bulana kadar eksiklik-tamamlanmamışlık hissi hiç bitmez.  Bulduğunda ise bir süre sonra Ego kendini göstermeye ve kişilerin bireysel ihtiyaçlarının eksikliğini vurgulamaya başlar. 

Bunun sebebi ise sevgi dediğimiz hissin zaten baştan beri egoistik sevgi olmasındandır. Yani sevgi diye adlandırdığımız şeyin aslında kendi çıkarımızı gözetmek yani o kişinin yanımızda olmasından aldığımız hazdan ibaret olmasındandır. Doğa kanunları gereği bir haz tatmin edildiğinde hemen bir yenisinin eksikliği hissedilmeye başlanmaktadır. Bu sebeplede Ego çiftin arasından baş gösterdiği andan itibaren artık orada sevgiden sözetmeye imkan yoktur. Çünkü sevgi birçok kişinin sandığı gibi bir kavram değildir. Sevgi karşılıksız verme koşuludur. Bir insanın yanımızdayken aldığımız haz etkisini kaybettiğinde artık ona sevgi değil "egoistik sevgi" denir. 

Yaratılışın ve doğanın gereği olarak Sevgi koşulu sadece anne ve çocuğu arasında söz konusudur. Çünkü ancak bir anne çocuğunu karşılıksız (egoistik olmayan) sevgi ile sevebilir ve çıkar gözetmeksizin hep vermek ister. Buna almadan vermek diyoruz ve aslında yaratan güçe özel bir durumdur. 

Adem ile Havva hikayesi bundan ibarettir.

Yapılması gereken Ego'larımızı kontrol edebilmek, kendimizi aslında içimizde ne olduğumuzu kavrayabilmek ve sonsuz istek ve arzularımızı teslim alabilmektir. Sonsuz istek ve arzuların gerçekleşmesi peşinde koşmak yerine (çünkü her biri gerçekleştiği anda bir yenisi doğacak ve sonsuzluğa kadar bu devam edecektir) Ego"larımızı ıslah etmek, karşı taraf üzerinde avantaj sağlamak yerine karşılık beklemeden sevme koşulunu edinmek, hayata gelişimizin bir amacı olduğunu ve bu amacı çift olarak bulup birlikte bu amacın gerçekleştirilmeye çalışmak olduğunu yol yakınken kabul etmek gerekir.

 


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !